DCM3414B50M31C2T09
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
DCM3414B50M31C2T09
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 28V 320W
In Stock:
36
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
11.43A
Efficiency :
93.3%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
9-DIP Module
Power (Watts) :
320 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.47" L x 1.40" W x 0.37" H (88.1mm x 35.5mm x 9.3mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
50V
Voltage - Input (Min) :
16V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
28V