VHB350-D48-S12
Part Number:
VHB350-D48-S12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 350W
In Stock:
383
Approval Agency :
EN
Current - Output (Max) :
29.2A
Efficiency :
92.5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
9-DIP Module, 1/2 Brick
Power (Watts) :
350 W
Size / Dimension :
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-3; 61000-6-4
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V