VHB100W-Q48-S24
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
VHB100W-Q48-S24
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 100W
In Stock:
100
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
UL
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
4.17A
Efficiency :
88%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
9-DIP Module
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
24V