TWR-5/3000-12/500-D12A-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
TWR-5/3000-12/500-D12A-C
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V +/-12V 20W
In Stock:
345
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
3A, 500mA, 500mA
Efficiency :
82%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
8-DIP Module, 7 Leads
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 2.00" W x 0.45" H (50.8mm x 50.8mm x 11.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V