AE40-EW-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
AE40-EW-S12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 40W
In Stock:
157
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
3.33A
Efficiency :
83%
Features :
OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
1200V
Voltage - Input (Min) :
200V
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V