IRE-24/5-Q12PF-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
IRE-24/5-Q12PF-C
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 120W
In Stock:
91
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
92%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C (With Derating)
Package / Case :
Eighth Brick
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.41" L x 1.45" W x 0.50" H (61.2mm x 36.8mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Eighth Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.828 kV
Voltage - Output 1 :
24V