UWR-5/2000-D12A-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
UWR-5/2000-D12A-C
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
In Stock:
73
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
81%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V