AGQ500-48S50-6L
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
AGQ500-48S50-6L
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 50V 500W
In Stock:
241
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, TUV, UL
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
95%
Features :
Baseplate, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
500 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
50V