UWE-5/15-Q12PB-C
Part Number:
UWE-5/15-Q12PB-C
Description:
DC DC CONVERTER 5V 75W
In Stock:
242
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
15A
Efficiency :
91%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Power (Watts) :
75 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V