RBE-12/20-D48NB-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
RBE-12/20-D48NB-C
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 240W
In Stock:
200
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
94.5%
Features :
OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 5 Leads, 1/8 Brick
Power (Watts) :
240 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V