PDQ30-Q24-S15-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
PDQ30-Q24-S15-D
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 30W
In Stock:
103
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
89%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
15V