SPM15-050-Q12N-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
SPM15-050-Q12N-C
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 15W
In Stock:
116
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
88%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
5V