MYMGM1R816ELA5RA
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
MYMGM1R816ELA5RA
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V 29W
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
16A
Efficiency :
91.8%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
56-SMD Module
Power (Watts) :
29 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.41" L x 0.35" W x 0.20" H (10.5mm x 9.0mm x 5.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Input (Min) :
7.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.7 ~ 1.8V