NKE0303DC
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
NKE0303DC
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
In Stock:
278
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
303mA
Efficiency :
72%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.45" L x 0.39" W x 0.21" H (11.5mm x 9.8mm x 5.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
3.6V
Voltage - Input (Min) :
3V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V