R-78HB12-0.5L
Manufacturer:
RECOM Power
Part Number:
R-78HB12-0.5L
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer :
RECOM Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
94%
Features :
OTP, SCP
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
3-SIP Module
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
17V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V