R-78AA12-0.5SMD-R
Manufacturer:
RECOM Power
Part Number:
R-78AA12-0.5SMD-R
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer :
RECOM Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
97%
Features :
Remote On/Off, OTP, SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
10-SMD Module
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.60" L x 0.38" W x 0.36" H (15.2mm x 9.7mm x 9.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max) :
32V
Voltage - Input (Min) :
15V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V