RCD-24-0.35/PL/B-R
Manufacturer:
RECOM Power
Part Number:
RCD-24-0.35/PL/B-R
Category:
LED Drivers
Description:
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 350MA
Manufacturer :
RECOM Power
Category :
LED Drivers
Approval Agency :
EN
Current - Output (Max) :
350mA
Dimming :
Analog, PWM
Efficiency :
96%
Features :
Remote On/Off, OTP, SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-SMD
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.22" L x 0.45" W x 0.26" H (31.0mm x 11.4mm x 6.6mm)
Standard Number :
Topology :
Buck
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Output :
2 ~ 35V