830AS16090
Manufacturer:
Tamura
Part Number:
830AS16090
Category:
AC AC Wall Adapters
Description:
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 16V 14W
Manufacturer :
Tamura
Category :
AC AC Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus
Current - Output (Max) :
900mA
Efficiency :
Form :
Wall Mount
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Power (Watts) :
14 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.07" L x 2.28" W x 3.58" H (52.5mm x 58.0mm x 91.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
16VAC