WAU160-750T
Manufacturer:
Triad Magnetics
Part Number:
WAU160-750T
Category:
AC AC Wall Adapters
Description:
AC/AC WALL MNT ADAPTER 16V 750MA
Manufacturer :
Triad Magnetics
Category :
AC AC Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus
Current - Output (Max) :
750mA
Efficiency :
Level VI
Form :
Wall Mount
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
16VAC