VUJ102M1VTR-1821S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
VUJ102M1VTR-1821S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V