UYA1K271MNJ1MS
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
UYA1K271MNJ1MS
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 80V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
930 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
465 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
80 V