RXW222M1HBK-1836S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
RXW222M1HBK-1836S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.476" (37.50mm)
Impedance :
23 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V