RZW102M1CBK-1020S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
RZW102M1CBK-1020S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
In Stock:
500
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Impedance :
46 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V