VHT6.8M160
Part Number:
VHT6.8M160
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 160V RADIAL
In Stock:
236
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V