ULM2.2M50
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc.
Part Number:
ULM2.2M50
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.039" (1.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.118" Dia (3.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V