UVK1A472MHD1TO
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
UVK1A472MHD1TO
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
In Stock:
4
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.07 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V