UUA1C471MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
UUA1C471MNL1GS
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
In Stock:
13
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
320 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V