UUB2G1R8MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
UUB2G1R8MNL1GS
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
40.5 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
27 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V