VW2W101MNN1825A4EF3
Manufacturer:
Taiwan Chinsan Electronic
Part Number:
VW2W101MNN1825A4EF3
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RAD TH
In Stock:
245
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Impedance :
300 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.35 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
900 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V