MW2S680MNN1625A4ER
Manufacturer:
Taiwan Chinsan Electronic
Part Number:
MW2S680MNN1625A4ER
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL TH
In Stock:
199
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Impedance :
400 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
791 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
700 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
420 V