NEHH220M160HB
Part Number:
NEHH220M160HB
Description:
CAP ALUM 220UF 160V AXIAL
In Stock:
74
Capacitance :
220 µF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.866" Dia x 1.574" L (22.00mm x 40.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +75%
Voltage - Rated :
160 V