NEV680M100GH
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc.
Part Number:
NEV680M100GH
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
In Stock:
100
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.339" (34.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100 V