NEHH47M160ED
Part Number:
NEHH47M160ED
Description:
CAP ALUM 47UF 160V AXIAL
In Stock:
28
Capacitance :
47 µF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.512" Dia x 1.181" L (13.00mm x 30.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +75%
Voltage - Rated :
160 V