NEHH10M250CD
Part Number:
NEHH10M250CD
Description:
CAP ALUM 10UF 250V AXIAL
In Stock:
700
Capacitance :
10 µF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +75%
Voltage - Rated :
250 V