NEH47M100DC
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc.
Part Number:
NEH47M100DC
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL
In Stock:
235
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100 V