NEH1000M16ED
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc.
Part Number:
NEH1000M16ED
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL
In Stock:
503
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.394" Dia x 0.826" L (10.00mm x 21.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V