AQF1000-24S
Manufacturer:
ARCH
Part Number:
AQF1000-24S
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 1000W
In Stock:
5
Manufacturer :
ARCH
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output 1 :
41.67 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
92%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
1000W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.66" L x 4.02" W x 1.62" H (194.6mm x 102.1mm x 41.1mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4.3 kV
Voltage - Output 1 :
24V