AQF700-24S
Manufacturer:
ARCH
Part Number:
AQF700-24S
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 700W
In Stock:
5
Manufacturer :
ARCH
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output 1 :
29.16 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
700W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
6.70" L x 3.66" W x 1.61" H (170.2mm x 93.0mm x 40.9mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
24V