ARF500E-12S
Manufacturer:
ARCH
Part Number:
ARF500E-12S
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 498W
In Stock:
5
Manufacturer :
ARCH
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output 1 :
41.5 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
498W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5.11" L x 3.25" W x 2.45" H (129.8mm x 82.6mm x 62.2mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V