MDR-100-48
Manufacturer:
Antaira Technologies
Part Number:
MDR-100-48
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 2X48V 96W
In Stock:
67
Manufacturer :
Antaira Technologies
Category :
AC DC Converters
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cULus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1 :
2 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
87%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
96W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.94" L x 2.17" W x 3.54" H (100.0mm x 55.0mm x 90.0mm)
Standard Number :
62368-1; UL 508
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V
Voltage - Output 2 :
48V