NDR-120-12
Manufacturer:
Antaira Technologies
Part Number:
NDR-120-12
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 2X12V 120W
Manufacturer :
Antaira Technologies
Category :
AC DC Converters
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cULus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1 :
10 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
85.5%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.47" L x 1.57" W x 4.93" H (113.5mm x 40.0mm x 125.2mm)
Standard Number :
62368-1; UL 508
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output 2 :
12V