MPR0712TEX12Z01A
Part Number:
MPR0712TEX12Z01A
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 700W
Category :
AC DC Converters
Approval Agency :
Current - Output 1 :
58.3 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
94%
Features :
I²C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Operating Temperature :
-5°C ~ 50°C (With Derating)
Power (Watts) :
700W
Size / Dimension :
9.00" L x 2.15" W x 1.57" H (228.6mm x 54.5mm x 40.0mm)
Front End
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V