SPPC52001FC
Manufacturer:
Carlo Gavazzi
Part Number:
SPPC52001FC
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 200W
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output 1 :
40 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
79%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
200W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.83" L x 3.90" W x 1.97" H (199.0mm x 99.0mm x 50.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 375 VDC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
5V