CP2000AC48TEZ-FB2
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
CP2000AC48TEZ-FB2
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 2000W
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
43.3 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
95%
Features :
Adjustable Output, I²C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Standby Output
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C (With Derating)
Power (Watts) :
2000W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 265 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V