EP3000AC48INZ
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
EP3000AC48INZ
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 52V 3000W
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output 1 :
62.5 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
95%
Features :
Adjustable Output
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Power (Watts) :
3000W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
14.80" L x 3.30" W x 4.84" H (375.9mm x 83.8mm x 122.9mm)
Standard Number :
Type :
Front End
Voltage - Input :
90 ~ 290 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
52V