CC3500AC52FB2
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
CC3500AC52FB2
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 52V 3500W
In Stock:
2
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
67.3 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
96%
Features :
I²C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Standby Output
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Power (Watts) :
3500W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
13.10" L x 4.65" W x 1.87" H (332.7mm x 118.1mm x 47.5mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 265 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
52V