MMK40S-12
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Part Number:
MMK40S-12
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 40W
In Stock:
217
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, UL
Current - Output 1 :
3.5 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
80%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.75" L x 2.50" W x 1.50" H (120.7mm x 63.5mm x 38.1mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
5.656 kV
Voltage - Output 1 :
12V