GXM60-5A11
Manufacturer:
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Part Number:
GXM60-5A11
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 55W
Manufacturer :
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE
Cord Length :
78" (1.98m)
Current - Output (Max) :
11A
Efficiency :
85%
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Rectangular, 4 Position
Polarization :
Power (Watts) :
55 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
5.34" L x 3.05" W x 1.80" H (135.6mm x 77.5mm x 45.7mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V