96PSA-A36W12R1-3
Part Number:
96PSA-A36W12R1-3
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cUL, FCC, GS, PSE, RCM
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C6
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
36 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
3.54" L x 1.49" W x 1.06" H (89.8mm x 37.8mm x 27.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V