AMP2511-10
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Part Number:
AMP2511-10
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 250W
In Stock:
59
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC, TUV
Cord Length :
24" (609.6mm)
Current - Output (Max) :
6.94A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Output Connector :
Rectangular, 10 Position
Polarization :
Power (Watts) :
250 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
7.87" L x 2.56" W x 1.77" H (199.9mm x 65.0mm x 45.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
36V